Sunucu Altyapısı

  Anasayfa » Sunucu Altyapısı

  Net internet veri merkezi, Denizli’de yer alan bir veri merkezidir. 2006 yılından beri var olan Net internet, yüksek tecrübeye sahip bir ekip ve kaliteli bir altyapıya sahiptir.

  Net internet veri merkezi bünyesindeki ağımız tamamen bizim yönetimimizde olup, 2 farklı uplink switch’inden yedekli olarak aldığımız 20GBit hat kapasitesi ile hizmet vermektedir. Bunun yanında Anti-Ddos çözümleri ile 1Tbps kapasiteye kadar saldırı koruma sağlanabilmektedir. Kullandığımız Juniper marka ana switch’imiz farklı PDU’lardan güç alacak şekilde enerji yedekliliğine ve farklı uplink switch’lerinden 10’ar GB olacak şekilde network yedekliliğine sahiptir. Cihazın arızalanması ihtimaline karşın yedek cihaz bulundurulmaktadır.

  Ağ Yapısı

  Yurt içi ana internet erişimini Türk Telekom üzerinden sağlamakta olup, Türk Telekom MPLS omurgasına, 2 farklı santralden her birine 2 farklı ring bağlantı ile dört noktadan yedekli olarak bağlıdır. Ana omurgayı oluşturan ağ ekipmanlarımızın tamamı yedeklidir. Network güvenliği için veri merkezi ağında farklı özelliklerde Firewall ve IPS donanımları bulunmaktadır.

  Kesintisiz Enerji

  Orta gerilim enerji hattına direk bağlı olan trafo üzerinden beslenen veri merkezinde kurulu güç 1.5MW kapasitesindedir. Şebeke enerjisinin kesilmesi durumunda hazır bulunan AKSA marka N+1 konumlandırılmış jeneratörler, uzun sürekli kesintilere karşı 4 saatlik aralıklarla dönüşümlü olarak veri merkezinin enerji ihtiyacını karşılar. Veri merkezinde kullanılan EATON Powerware parallel UPS sistemi ihtiyacın iki fazlası yedek ve 2 kat büyük kapasiteli olacak şekilde 2N+2 pararlellenmiştir. UPS sistemi, olası enerji kesintilerinde, jeneratör geçişleri sırasında veri merkezinin elektrik ihtiyacını 30 dakikaya kadar karşılayacak akü kapasitesi ile donatılmıştır. Kullanılan akü setleri 4 farklı bölümden yedekli şekilde UPS’leri beslerken, piyasadaki en iyi kalitedeki aküler kullanılmıştır. Akü ölçümleri aylık, değişimleri ise her 3 yılda bir yapılır.

  Soğutma

  Veri merkezi, bulunduğu coğrafi bölgenin iklim koşulları göz önüne alınarak seçilen ekipmanlarla birebir N+1 yapıda Liebert Hiross hassas kontrollü iklimlendirme sistemleri ile soğutulmaktadır. Tüm veri merkezindeki kabin ve sunucu yerleşimi sıcak hava ve soğuk hava koridorlarını göz önüne alarak dizayn edilmiş, hava akımı 60 cm yükseltilmiş döşeme altından verilmektedir. Olası deprem riskine karşın yükseltilmiş döşeme özel olarak mukavemeti arttırılmıştır.

  Tier 2+ Veri Merkezi (Tier 2’nin Üzerinde Yedeklilik!)

  Net internet veri merkezi ANSI (American National Standards Institute) tarafından akredite edilmiş bir kuruluş olan Telecommunucations Industry Association’ın yayınladığı “TIA-942 Telecommunications Infrastructure Standard for Data Centers” standardı olan “Tier 2 Seviyesi” iletişim altyapısı ve sunucu odaları için asgari gereksinimlerini uygulamaktadır. Ayrıca Net internet, Tier 2 seviyesi üzerinde bir yedekliliğe sahiptir. Bunlar N+1 konumlandırılmış Jeneratör, N+1 konumlandırılmış iklimlendirme ve 2N+2 UPS sistemlerini içermektedir.

  Whatsapp
  Web Başkent
  Web Başkent
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?